Akıllı telefonlarda kıyamet kopacak! Zamanında almayan başını duvardan duvara vuracak… Yeni zamlar yolda mı?

İşlemci pazarının yüzde 95’ini elinde bulunduran ARM, fiyatlandırma politikasını değiştirmeye hazırlanıyor.

ARM, dünya çapında neredeyse tüm akıllı telefonların temel işlemci bileşenlerinin tasarımlarından sorumlu. ARM, şirketlerin daha sonra kendi amaçlarına görje uyarladıkları bilgisayar çipi tasarımları yapıyor. Şirketin merkezi Cambridge’te olmakla birlikte, dünyanın dört bir yanında büroları ve Çin’in Şenzen kentinde ortak yatırımı var.

İşlemci pazarının yüzde 95’ini elinde bulunduran İngiltere merkezli şirket, çip tasarımları için ücretlendirme politikasını değiştirmeye hazırlanıyor.

Shiftdelete.net’ten Gökberk Baycan’ın bildirdiğine göre ARM, işlemciler için telif hakkı sistemini değiştirmek istiyor. Şimdiye kadar ürettiği çiplere göre bir değerleme yapan şirket, bundan sonraki dönemde cihaz değerine bağlı bir fiyatlandırma politikasına geçmeyi planlıyor. Şirketin böylece gelirini önemli miktarda artıracağı öngörülüyor. Şirket ayrıca ABD’de borsaya açılması ile birlikte 8 milyar dolarlık bir kaynak da yaratma hedefinde.

Özellikle yüksek fiyatlı akıllı telefonlardan elde edilen gelirin önemli oranda artması tahmin ediliyor. ARM’nin her bir işlemci tasarımı için talep ettiği tutarın artması ile birlikte akıllı telefonların fiyatlarında da bir yükseliş yaşanabilir.

Qualcomm, MediaTek, Unisoc, Samsung ve Xiaomi gibi büyük firmaların bu durumdan haberdar edildiği de gelen bilgiler arasında.

Birçok üretici hâli hazırda telefonlarında Qualcomm ve MediaTek imzalı işlemcilere yer veriyor. Bu işlemcilerin maliyetlerinin artması telefon fiyatlarına da olumsuz olarak yansıyacak. Şirketler, ARM’nin yeni politikasının ardından kendi çip tasarımlarına yönelebilir.

Bu konuda özellikle Samsung’un bir avantajı olduğu söylenebilir. Samsung’un kendi işlemcileri ARM tabanlı çipler ile oluşturuluyor. Hâli hazırda kendi işlemcilerini üreten Güney Koreli üretici, maliyetlerdeki artışa karşı Exynos işlemcileri için ARM’yi kullanmaya devam etmek yerine, şirket içi tasarıma geçiş yapabilir.

ARM NEDİR?

ARM (Acorn RISC Machine), RISC tabanlı işlemci mimarisi olarak tanımlanmaktadır. 32 ve 64 bit olmak üzere iki farklı versiyonu bulunur. Genellikle gömülü sistemlerde ve taşınabilir aygıtlarda yer alan yonga setlerinde kullanılmaktadır.
RISC tabanlı işlemci mimarisi olan ARM, yonga setlerinde tercih edilmektedir. 32 ve 64 bit versiyonları bulunur. ARM, x86-x64 işlemcilere kıyasla düşük güç tüketimi ve yüksek performans sunar. ARM, işlemci üretimi yapmaz, dizayn ve lisans satışı yapar. CISC tabanlı işlemcilerden farklı olarak üreticiye göre çeşitli şekillerde üretilmesi mümkündür. Buna bağlı olarak da performansları farklı işlemciler ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir