CEO, ABD’li vekilleri ikna edemedi: TikTok yasaklanmalı 

Çinli sosyal medya platformu TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew, ABD Kongresi’nde şirketin Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi, ABD’lilerin verilerinin Çin’e aktarılması, platformun özellikle gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı içeriklerin engellenmesi ve siyasi içerikler gibi bir dizi konuda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından düzenlenen oturum yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Oturumda hem Cumhuriyetçi hem Demokrat milletvekillerinin Chew’e karşı sert tutumu dikkati çekti.

Chew, milletvekillerinin sorularına uzun cevaplar vermek istese de milletvekillerinin “evet” veya “hayır” şeklinde net yanıtlar istemesi oturumda zaman zaman tansiyonu yükseltti. AA’nın aktardığına göre yanıtlar milletvekillerini tatmin etmedi.

‘TİKTOK YASAKLANMALI’

Komite Başkanı Cumhuriyetçi Milletvekili Cathy McMorris Rodgers, TikTok’un Amerikalıların verilerini toplayarak toplumu gözetlediğini ve ÇKP’nin de bu verileri ABD’yi manipüle etmek için araç olarak kullandığını savundu.

Rodgers, “TikTok, defalarca daha fazla kontrol, daha fazla gözetleme ve daha fazla manipülasyon yolunu seçti. Platformunuz yasaklanmalı” ifadesini kullandı. TikTok çalışanlarının birçoğunun Çin ile bağlantılı olduğunu öne süren Rodgers, “(TikTok) ÇKP’nin Uygur Müslümanlarına yönelik soykırımını ve işkencesini ifşa eden Amerikalı bir genci bile sansürledi” dedi.

Demokrat Milletvekili Frank Polland da TikTok gibi büyük teknoloji şirketlerinin elde ettikleri verilerle milyarlarca dolar gelir elde ettiklerini ancak Amerikan halkının güvenlik, mahremiyet ve sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGILI’

CEO Chew ise TikTok’un ifade özgürlüğünü gözeten bir platform olduğunu ve bu tarz içeriklerin kaldırılmadığını ileri sürerek, “Uygulamamızı kullanırsanız dünya çapında birçok kullanıcının bu konuda içerik ürettiğini göreceksiniz.” şeklinde konuştu. Kendisinin Singapurlu olduğunu, şirketin ana merkezinin Çin’de değil, Singapur ve Los Angeles’ta bulunduğunu belirten Chew, ABD’de 150 milyondan, dünyada 1 milyardan fazla TikTok kullanıcısı olduğunu vurguladı.

Milletvekilleri ise oturumda, TikTok’un algoritmalarının “bağımlılık yapmayı” hedefleyerek özellikle gençlere duygusal olarak zorluklar yaşattığına dikkati çekerek, Chew’e bu konuda sorular yöneltti.

ABD’li milletvekilleri, Chew’in açıklamalarına karşılık, TikTok’ta halihazırda dolaşan bazı içeriklerin görüntülerini gösterdi ve bu konuda TikTok’un atması gereken adımları atmadığını söyleyerek şirketi suçladı.

Milletvekilleri ByteDance şirketinin ÇKP ile ilişkisi olduğunu iddia ederek, Chew’e ÇKP’nin talebi üzerine TikTok’tan içerik kaldırılıp kaldırmadıklarına ilişkin sorular yöneltti. Chew, “Çin hükümetinin talebi üzerine içerik geliştirmiyor ya da kaldırmıyoruz.” dedi.

Bir milletvekilinin ByteDance’in TikTok verilerine erişimiyle ilgili “ByteDance Amerikan vatandaşlarını gözetledi mi?” sorusuna Chew, “Bunu ‘gözetlemek’ şeklinde tanımlamanın doğru olduğunu düşünmüyorum.” cevabını verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir