İddia: ABD, İran’a karşı ticari gemilere silahlı personel konuşlandıracak

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) ‘İran’ın saldırılarını durdurmak için’ başta Hürmüz Boğazı çevresi olmak üzere Basra Körfezi bölgesindeki ticari gemilere silahlı denizciler ve deniz piyadeleri sağlamaya hazırlandığı iddia edildi.

The Wall Street Journal’ın aktardığına göre, ismini vermeyen ABD’li yetkililer, daha önce de benzer bir amaçla bölgeye F-16 gönderme kararı alan ABD’nin, İran’ı ticari gemilere saldırmaktan caydırmak için bu gemilere silahlı denizciler ve deniz piyadeleri sağlamaya hazırlandığını, bu silahlı güçlerin ‘İran güçlerinin saldırısına açık olduğu değerlendirilen, özellikle de Hürmüz Boğazı’ndan geçen’ gemilere konuşlandırılacağını belirtti.

‘EK GÜVENLİK ADIMI İSTEĞE BAĞLI OLACAK’

Dünyaya sağlanan petrolün yaklaşık beşte birinin bu boğazdan geçmek durumunda olduğu ifade edilen haberde, “Bu yeni çabanın ölçüsü ve boyutu, halihazırda bölgeye gönderilen yüzlerce askeri personelin gemileri yüksek risk altında olduğu değerlendirilen gemi işletmecilerine sağlanabileceği anlamına geliyor. Bir yetkiliye göre, bu gemi işletmecilerine söz konusu ek güvenlik sağlanmadan önce, askeri yetkililer geminin hangi ülke bandırasına sahip olduğunu, sahibinin hangi ülkenin vatandaşlığını taşıdığını, mürettebatının yapısını ve taşınan yükün içeriğini değerlendirecek” bilgisi paylaşıldı.

Buna göre, bir süredir denizcilik sektörü ile müzakere halinde olunan bu ek güvenlik adımı ‘opsiyonel’ yani isteğe bağlı olacak. Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı, Beyaz Saray ve Birleşmiş Milletler (BM) İran misyonu, iddialara henüz yanıt vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir