PEN’den Aslı Erdoğan’a destek

Türkiye’de 5 buçuk yıl yargılanmasının ardından tüm suçlarından beraat eden ancak bu süreçten sonra ciddi sağlık sorunları yaşayan Aslı Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili, PEN Yazarlar Birliği’nden açıklama geldi.

PEN’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Frankfurt’ta yaşayan yazarımız Aslı Erdoğan’ın sağlık ve yaşam koşulları Türkiye’deki okurlarını ve sevenlerini yakından ilgilendirmektir. PEN TÜRKİYE olarak, hem Uluslararası PEN hem de Almanya’daki iki PEN derneği ve çeşitli yazar kuruluşlarıyla ilişkideyiz, görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. PEN TÜRKİYE değerli yazarımız Aslı Erdoğan’ın Türkiye’deki yargı ve cezaevi sürecinde olduğu gibi bugün de yanında olacaktır. En kısa zamanda olumlu bir sonuç alacağımızı umuyoruz.”

Ne olmuştu?

Aslı Erdoğan, 2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada “örgüt üyeliği ve halkı kışkırtmak” iddiasıyla tutuklandı. Bir süre sonra “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” yönündeki suçlamalardan delil yetersizliği sebebiyle Erdoğan’ın tahliyesine karar verilirken, “terör örgütü üyeliği” suçlaması ile tutukluğu devam etti.

Aslı Erdoğan, 133 gün süren tutukluluğunun ardından 29 Aralık 2016 tarihinde yurt dışı yasağıyla tahliye edildi. Aslı Erdoğan, bu yasak kaldırıldıktan sonra yurt dışına yerleşti. 14 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Erdoğan’a “devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarından beraat, “terör örgütü propagandası” suçundan da davanın zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürülmesine karar verildi.

Yazarlar örgütü PEN’in Almanya seksiyonunun “tehdit altındaki yazarlar” projesi kapsamında Frankfurt ve Berlin’de yaşamını sürdüren Erdoğan, bu arada ağır hastalıklar geçirdi ve farklı hastanelerde tedavi gördü.(KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir