Türkiye ile ABD arasında kritik görüşmeler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington ziyareti kapsamında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Beyaz Saray’da, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü.

Görüşmelerde; ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, Türkiye’de meydana gelen depremler, savunma sanayii alanında iş birliği, enerji güvenliği, terörle mücadele, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Güney Kafkasya ve Azerbaycan-Ermenistan müzakere süreci konuları değerlendirildi.

Görüşmelerde ABD ve uluslararası toplumun deprem felaketi sürecinde Türkiye’ye verdikleri destek ve sergiledikleri dayanışmadan duyulan memnuniyet ifade edildi, deprem bölgesinin süratle iyileştirilmesi ve yeniden inşa edilmesi için Türkiye’nin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ KONUŞULDU

Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik boyutuna vurgu yapılan görüşmede, iki müttefik ülkenin karşılıklı saygı ve çıkar temelinde küresel ve bölgesel konulardaki iş birliğini sürdürmesinin önemine değinildi.

İkili ticaret hacminin 100 milyar dolar hedefine ulaşması için kolaylaştırıcı adımların atılması gerektiği belirtildi. Savunma sanayii alanında herhangi bir ön şart olmadan iş birliği kapsamının derinleştirilmesi üzerinde duruldu.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE NATO…

Türkiye’nin ilkesel olarak NATO’nun açık kapı politikasını desteklediği, Üçlü Mutabakat çerçevesinde İsveç ve Finlandiya’nın taahhütlerini yerine getirmesinin süreci hızlandıracağına vurgu yapıldı.

Rusya-Ukrayna savaşının uzamasının bölgesel ve küresel istikrarsızlığı derinleştirdiğine işaret edilirken, Türkiye’nin çözüm için diplomatik çabalarını sürdüreceği belirtildi. Tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılmasında Türkiye’nin rolüne de dikkat çekildi.

Türkiye’nin, PKK/PYD/YPG, IŞİD ve FETÖ dahil tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir