Kapı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? Kapı Vizesinin Ücreti Ne Kadar?

7 günlük turist vizesinin uygulanacağı adalar; Sakız adası, Rodos, Midilli, Samos, Kos, Meis, Patmos, Leros, Kalimnos, Simi Adası olarak duyuruldu. Belirtilen adalara pasaport ve kapı vizesi ile girilebilecek. Kapı vizesi için ise yanınızda belli başlı evraklar bulunmalı ve vize ücretinin ödenmesi gerekli. Peki kapı vizesi nedir, ücreti ne kadar?

KAPI VİZESİ NEDİR?

Sınır kapısında vize, adından da anlaşılabileceği gibi yabancı ülkelerin sınır kapılarında alınabilecek vize türüne deniyor. Ülkeler arası yapılan anlaşmalar gereğince yurt dışına seyahat eden ülke vatandaşları, belirli güne kadar talep edecekleri turist vizeleri için kapıda vizeye başvurabiliyor.

KAPI VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • Kapı vizesi için gerekli evraklar Yunanistan Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi mesleki duruma göre farklılık göstermemekte olup başvuru sahibinin mesleği veya sosyal durumu ne olursa olsun her başvuru sahibi için standart evrakları içermektedir.
  • Pasaport: Pasaportunuzun vize süresinin bitiş tarihinden itibaren seyahatinizin akabinde en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.
  • Banka Hesabı: Banka hesap dökümünüz son 3 aylık hesap hareketlerini göstermeli ve seyahat süresince masrafları karşılayabilecek yeterlilikte olması gerekmektedir. Banka hesabında olması gereken para miktarıyla ilgili olarak temsilcilerimizi arayarak kişisel durumunuza uygun bilgi alabilirsiniz.
  • Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınız 35*45 mm ölçülerinde ve yeni olmalıdır.
  • Seyahat Biletleri: Feribot biletlerinizin satın alınmış olması koşulu vardır. Rezervasyon kabul edilmemektedir. Satın alacak olduğunuz feribot biletlerinin gidiş dönüş tarihleri belli olmalıdır. Satın alınmış feribot bileti ile başvuru yapıldıktan sonra tarihlerde bir değişiklik söz konusu olduğunda yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
  • Otel Bilgileri: Otel rezervasyonu seyahat tarihlerinizi içermelidir. Yunanistan adalarına günübirlik olarak yaptığınız seyahatlerde otel rezervasyonu yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak günü birlik seyahat etmeyenlerin otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş olması gerekmektedir.
  • Başvuru Formu: Vize başvuru formu Schengen vizesi başvuru formu formatındadır ancak seyahat bilgilerinin dikkatle aktarılması gerekmektedir.

KAPI VİZESİNİN ÜCRETİ NE KADAR?

Vize anlaşması sonrası kapı vizesi ücretinin ne olacağı henüz kesinleşmemekle birlikte Türkiye’den Yunan Adalarına kapı vizesi ile geçişin mümkün olduğu dönemlerde vizenin ücreti 55 Euro olarak belirlenmişti. Bunun yanında sağlık sigortasının da yapılması zorunlu ve bedeli 15 euro.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir