Temizliğe başladığınızda gerçek fitness seansı başlar :Ev işi yaparak kaç kalori yakabilirsiniz?

Toz alma – 10 dakikada 80 kalori Önemli olan sadece evinizi temiz tutmak değil, aynı zamanda onu formda tutmaktır. Toz alma sadece yüzeyleri silme işlemi değildir. Kolların her kaldırılması ve indirilmesi kaslarınızı harekete geçirir.

Bulaşık yıkamak – 10 dakikada 70 kalori Bulaşık yıkamak sadece mutfağınızı parlatmak için değil, aynı zamanda formunuz üzerinde çalışmak için de başka bir fırsattır. Bulaşık makinesini doldurmaya veya boşaltmaya karar verirseniz kollarınız, sırtınız ve bacaklarınız aktif olacaktır çünkü sürekli bükülmek çok fazla çaba gerektirir. Bulaşıkları elde yıkamayı tercih ederseniz, ellerinizi kullanmaya odaklanacaksınız; bu aynı zamanda ince motor becerileri geliştirmenin de harika bir yoludur.

Zemin temizliği – 10 dakikada 80 kalori Zemini paspaslamak sadece bir angarya değil, aynı zamanda formda kalmanın harika bir yoludur. Bu süreçte önemli kas grupları etkinleştirilir: sırt, kollar, karın ve bacaklar. Ancak temizliğin vücudunuza sağlayacağı faydayı en üst düzeye çıkarmak için birkaç strateji uygulamaya değer. Paspas (veya elektrikli süpürge) tutarken el değiştirmek. Bu sayede yükü elleriniz arasında eşit olarak dağıtırsınız ve bir elinize aşırı yüklenmenin önüne geçersiniz. Ellerin pozisyonunu değiştirmek bu, farklı kas gruplarının daha da etkinleştirilmesine yardımcı olur. Hafif mobilyaların bağımsız taşınması bir halıyı veya diğer hafif nesneleri hareket ettirerek, antrenmanın etkisini artıran ek direnç yaratırsınız. Nazik hareketler, değişen duruşlar ve çeşitli egzersizler, evinizi temizlerken etkili formun anahtarıdır.

Eşyaları temizlemek – 10 dakikada 40 kalori Kirli veya temiz çamaşırları ayırma düşüncesi sizi ertelemesin; bu tür işler aslında kalori yakmanın harika bir yoludur. Eşyaları kaldırmak için odadan odaya hareket ederek kollarınızı ne kadar aktif bir şekilde kaldırıp indirdiğinizi bile fark etmeyebilirsiniz.

Banyoyu temizlemek – 10 dakikada 100 kalori Banyoyu temizleme seçeneği en enerji yoğun olanıdır – bu işlem sırasında sırt, pelvis, kol ve bacak kaslarını aktif olarak kullanırsınız. Mutfağı ve banyoyu temizledikten sonra kendinizi özellikle yorgun hissettiğinizi fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, bu odaların en fazla kiri biriktirmesidir, bu nedenle özellikle dikkatli bir şekilde temizlenmeleri gerekir. Banyoyu temizlerken kaç kez çömeldiğinize dikkat edin, fırçayı süngere bastırın, kollarınızı kaldırıp indirin, eğilip kaldırın.

Tüm bu hareketler, akşam için planladığınız antrenmanınızı iptal etmenize yetecek kadar egzersiz sağlayacaktır. Yani bir dahaki sefere temizlik yaptığınızda, evinizi tertemiz yapmanın yanı sıra kalori yaktığınızı ve vücudunuzu güçlendirdiğinizi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir